İçeriğe atla Alt bilgiye atla

Animalia Bilimsel Koleksiyonu

Animalia Bilimsel Koleksiyonu

Animalia Bilimsel Koleksiyonları memeliler, kuşlar, sürüngenler, amfibiler, balıklar, omurgasızlar ve daha fazlasını içeren çok çeşitli taksonomik grupları kapsar ve hayvanlar aleminin çeşitliliğini anlamada paha biçilmez kaynaklar olarak hizmet eder.
Biyoçeşitliliği belgelemek ve korumak, taksonomik araştırmalar yürütmek, hayvanların evrimsel tarihini anlamak ve koruma çabalarına katkıda bulunmak için gereklidirler. Bu koleksiyonlar genellikle eğitim programlarını desteklemek, türlerin tanımlanmasını kolaylaştırmak ve çeşitli bilimsel araştırmalara olanak sağlamak için kullanılır.
ABBM bünyesinde Animalia koleksiyonu içerisinde en zengin grup olarak böcekler karşımıza çıkmaktadır. Türkiye, özellikle de Doğu Anadolu’dan toplanmış olan Insecta örnekleri Coleoptera, Hymenoptera, Diptera, Lepidoptera ve Hemiptera türleri ağırlıklı olacak şekilde bu koleksiyonu oluşturmaktadır. Modern kompact dolaplar içerisinde müze standartlarına uygun unit try sistem kutularda hiyerarşik düzene göre tasnif edilmiş bu koleksiyonlar araştırmacıların hizmetine sunulmuş durumdadır.

ABBM Animalia Bilimsel Koleksiyonu

En yukarı git